Koçluk Nedir?

Koçluk Nedir?

Koçluk (Coaching), kişilerin yaşamsal farkındalığını arttırarak potansiyel kaynaklarını keşfetmesine ve yaşamındaki maksimum performansı yakalayabilme amacı ile ulaşılabilir hedeflere odaklanan planlı bir gelişim sürecidir. Koçluğun kalbinde, güçlü yönlerin yapılandırılması ile öz yönelimli öğrenme ve yaşam performansının arttırılması düşüncesi yatmaktadır. Koçluk Türkiye’de son on beş yaygınlaşmaya başlamış bir meslektir. 2012 yılında Koçluk Platformu Derneği (KPD) ve Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği (UPKD) işbirliği ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK)’na meslek başvurusu yapılmış ve Meslek Standartlarının çalışması başlatılmış, 2013 yılında Ulusal Meslek Standartları ve 2015 yılında da Ulusal Yeterlilikler yayımlanmıştır.

Günümüzde ülkemizde pek çok konuda koçluk çeşidi vardır. Bunlardan bazıları yaşam, öğrenci, performans, takım, satış, girişimci, sporcu, kobi, kurumsal, satış, yönetici ve ilişki koçluğu' dur. Ülkemizde bireysel koçluk uygulamalarının en yaygın çeşidi yaşam ve öğrenci koçluğu, iş yaşamında ise yönetici ve takım koçluğu olarak gözükmektedir.
 
Koç (Coach), Fransızca kökenli bir kelime olup “bir yerden bir yere taşıyan” anlamına gelmektedir. “Coaching” kelimesi, İngilizce’de değerli malların bir noktadan diğerine taşınması için kullanılan bir ulaşım aracına verilen isim olarak ilk kez 1500’lü yıllarda kullanılmış ve halen de kullanılmaktadır.
 
Koç, kişinin (Coachee) alışmış olduğu düşünce yapısını zorlayarak farklı bakış açıları yakalamasını ve davranışsal becerilerini geliştirmesini destekleyen yol arkadaşıdır. Koç, kişiye yol arkadaşlığı yaparken kişinin yaşamı ile ilgili cevaplarını kendisine buldurur çünkü kişilerin iç kaynaklarına ve dolayısı ile mükemmelliğine inanır.
 
’’Kimseye birşey öğretemezsiniz, sadece cevabı kendi içinde bulmasına yardımcı olursunuz.’’ Galileo.
 "Koçluk; kendinize yapabileceğinizin en iyisini öğretmektir." Gökçe PINAR