Meslek Seçimi

Meslek Seçimi

Meslek seçimi hayatımızdaki en önemli seçimlerimizden biri ve ne yazık ki kısıtlı zamanda, kısıtlı olanaklarla seçim yapılması gerekiyor.

Gençlerimiz kendilerini mutlu edecek mesleğin eğitimini almak yerine, ailelerinin, arkadaşlarının, çevrenin yönlendirilmesiyle seçim yapıyorlar. Çoğu danışan öğrencim, yeterince para kazanamayacaklarını düşündükleri için, istedikleri meslek yerine, moda olan ya da daha çok para kazandırdığına inandıkları mesleklere yöneliyorlar. Halbuki kendilerine uygun, sevdikleri işi yaptıklarında başarı ve kazancı zaten yakalayabilirler.

Meslek seçimi yapılırken karakter, kişilik özellikleri ve beynin hangi yönünün daha baskın olduğu araştırılmalı. Güçlü yönler listelenmeli ve kişi kendisini mutlu eden her şeye odaklanmalı. Uygun meslek aranırken, çevreden, aileden, arkadaşlardan bağımsız olunmalıdır. Sadece günceli değil, kırk-elli yaşlarına gelindiğindeki şartlar, istekler göz önüne alınmalıdır. Kalbinin sesini özgürce dinleyebilmesi sağlanmalıdır.

 

Bir danışanım ailesiyle birlikte Yalova’dan gelmişti ve diş doktoru olmak istediğini söylemişti. Üniversite puanı tutuyordu ama tercihinden emin değildi. Yaptığım testlerde karakter, kişilik yapısı diş hekimliğine uygun gözükmüyordu. Üstelik beyin yapısı da uygun değildi, diş hekimliğini okurken ve çalışırken zorlanabilirdi. Fakat benim için en önemli olan (kalp) istek testiydi. Çünkü inanıyorum ki, öğrenci gerçekten çok isterse, zorlansa bile başarılı olabilir. Ama kalp testinde de negatif sonuç çıktı. İlginç bir durumdu, yorum yapmamıştım, kendisinin fark etmesi gerekiyordu. Çok iyi bir yönetici olabilecek potansiyeli vardı. Geleceğe dönük çalışma yaptığımda, geniş çalışma masası ve pırıl pırıl cam dolapları olan, yerleri mermer kaplı bir ofiste, kendisini üst düzey yönetici olarak gördü. Merakla diş hekimliğine nasıl karar verdiğini araştırırken, altı yaşındayken tanıdığı diş doktorunu çok sevdiğini, özellikle hijyen kokusunun onu çok etkilediğini bulduk. Temizliğe ve hijyene çok önem verdiği için önce diş hekimliğini seçmişti. Ama görüşmemiz tamamlandıktan sonra, hijyene önem veren bir yönetici olmak istediğini, kararlı bir şekilde ailesine söyledi.

 

DEĞERLİ GENÇLER; MESLEK SEÇİMİNİZİ YAPARKEN İÇ SESİNİZE KULAK VERİN. KALBİNİZE DOKUNAN, GÜÇLÜ YÖNLERİNİZİ ORTAYA ÇIKARTABİLECEĞİNİZ, KENDİNİZİ MUTLU HİSSEDECEĞİNİZ MESLEĞİ SEÇERSENİZ BAŞARI ZATEN SİZİNLE OLUR.

 

Yazan: Banu Uzkut ONUK - Profesyonel Öğrenci ve Aile Koçu